DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Malovice
Malovice


Letecké foto


 
 
 
 
 
 ¨
 
 

Malovice na mapě

Malovice !!!!

Nyní vás seznámím s obcí jménem Malovice. Leží téměř na hranici okresů Benešov a Tábor, pár kilometrů od Miličína. Do konce druhé světové války Malovice patřily pod okres Tábor do jižních Čech. Pak pod okres Votice a po jeho zrušení k okresu Benešov ve středních Čechách.

 

  Říká se, že Malovice založil rytíř Jan Malovec z Malovic v 16. století. Postavil si zde zámek, který později prodal písmákovi Janu Jiříkovi z Bratřic. Ten měl ovšem majetek na Radvánově u Mladé Vožice a nikdo neví, jak se majetku zbavil. Ze zámku prý vedla podzemní chodba do lesa, kterému se říká Stráň. Pod zámkem dal majitel postavit pro zaměstnance pár chalup. V 16. století byla v Malovicích asi tři svobodná hospodářství. Tím, jak si lidé přistavovali obydlí, se vesnice rozšiřovala. Protože bylo hodně dětí, místní občané si roku 1876 postavili školu. Někdy v ní bylo až padesát žáků. Škola byla po roce 1948 uzavřena pro nedostatek dětí. Trvalo šest let, než byla znovu otevřena. Definitivně byla škola uzavřena roku 1968. Odkoupil jí státní statek a upravil na dvě bytové jednotky. Nikdo se tam dosud nenastěhoval, protože státní statky byly zrušeny a škola připadla restitucí novému majiteli.

 

  Malovice byly vždy střed a k nim patřily okolní osady Chlistov, Dolní Borek, Záhoříčko a Barčov. Před druhou světovou válkou do obce patřilo i několik cikánských rodin. Za Německa se odstěhovaly a více se nevrátily.

 

  Dříve bylo v Malovicích na 30 obyvatelných budov. Dnes jich je mnohem méně – 11 stále obyvatelných, ostatní jsou ,,chalupáři‘‘. Ve vesnici je většinou starší obyvatelstvo. Trvale zde bydlí 24 obyvatel. Je to asi 1/3 dřívějšího Obyvatelstva.

 

  Původně do Malovic vedla jen obyčejná cesta. Roku 1958 se obec zasadila o zřízení silnice. V listopadu 1959 byla do Malovic, jako do poslední obce v pražském kraji, zavedena elektřina.

 

  Před  první světovou válkou zde byly dva hostince a jeden obchod. Potom byl jeden hostinec zrušen. A protože obyvatelé stále ubývali, zrušil se před dvaceti lety hostinec i obchod. Poté do vesnice dojížděla prodejna. Nyní nejezdí už ani ta. Za vším musíme dojíždět: do zaměstnání, do školy, k lékaři, pro nákup. Je zde jen veřejná telefonní stanice. Ještě po druhé světové válce byl v každé chalupě řemeslník, jako třeba tesař, zedník, krejčí, nebo švec, kteří si přivydělávali při malém hospodářství. Přesto práce v zemědělství byla hlavní obživou většiny obyvatel obce. V roce 1962 vznikly státní statky. Za jejich hospodaření byl postaven kravín a pomocné budovy. Na území obce je jeden rybník, hasičská nádrž a hasičská zbrojnice, které si vybudovali místní občané v ,,akcích Z‘‘. Hasičský sbor zde vznikl v roce 1935 a jeho činnost pokračuje dodnes.

 

  Zajímavostí zde moc není. Snad jen, že roku 1945 tu byla vysazena Lípa svobody a v blízkosti se nacházejí dva kamenné kříže z období baroka. Dříve si je hospodáři stavěli u svých polí nebo na křižovatce.

 

  Malovice jsou klidná ves a jejich pěkné okolí je vidět nejlépe z pole, kterému se říká Větrák.

Práci vytvořila Ing. Lucie Vlachová (Trefilová)

Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek